Van Campen & Dijkstra

Van Campen & Dijkstra

Zelfstandig financieel adviseur van ASN Bank in Harlingen. Jouw bank dichtbij.
D66 Harlingen

D66 Harlingen

D66 is er voor alle positieve krachten in ons land. Wij zeggen: het kan wél.
Peter Kuiper, voor oog en oor

Peter Kuiper, voor oog en oor

Nieuwe bril, contactlenzen of hooroplossing? Bij Peter Kuiper, dé opticien en audicien bent u aan het juiste adres.
Harlinger HOOP

Harlinger HOOP

Houd HOOP in de raad: Steun onze 'Ouwe Seun' en de fractie - word vandaag nog lid! Vitaal, Verbonden en Vertrouwd.
CDA Harlingen

CDA Harlingen

De kracht van de samenleving, met oog voor de toekomst. 100% Lokaal. Stem 18 maart CDA.
Expert Harlingen

Expert Harlingen

Bekijk de nieuwe folder met de beste aanbiedingen!
van Veen Uitvaartzorg

van Veen Uitvaartzorg

Uw uitvaartondernemer in Harlingen voor een begrafenis of crematie in Friesland en omgeving.
C.L. International: Goed op weg

C.L. International: Goed op weg

Het bergingsbedrijf voor Noord-West Friesland, Terschelling en Vlieland.
VVD Harlingen

VVD Harlingen

Uw lokale liberale afdeling van de VVD in Harlingen!
Gemeente Harlingen

Gemeente Harlingen

Hier vindt u alle informatie over de producten en diensten van de gemeente Harlingen.

Veel wind en veel water tijdens jubileumeditie Slag in de Rondte

31-10-2025

HARLINGEN - De zeilwedstrijd Slag in de Rondte vierde dit jaar haar 30-jarig bestaan.

Veel wind en veel water tijdens jubileumeditie Slag in de Rondte De Overwinning op weg naar goud. Foto: Steffen van der Meer.

Door: Carina Hensbroek, met dank aan Niels Lassing.

 

Maandagochtend 27 oktober klonk om 09.30 uur het startschot in Harlingen, waar zeven historische zeilschepen vertrokken voor de jubileumeditie van deze vijfdaagse bikkelrace over de Waddenzee. Een strijd die dag en nacht doorgaat, zonder motor, zonder moderne navigatie. De deelnemers verdienen punten door havens als De Cocksdorp, Vlieland, Terschelling, Ameland, Schiermonnikoog en Noordpolderzijl aan te lopen en wie de meeste punten in de snelste tijd verzamelt, wint.

 

Winderige jubileumeditie

Ook dit jaar beloofde een editie te worden van 2025 die men niet snel zal vergeten. Met een stevige Noordwester 7 bij Vlieland en flinke verhogingen van de waterstanden in het verschiet, gingen de schepen maandag het Wad op. De eeuwige vraag “Eerst de Cocksdorp of eerst naar het Oosten?” verdeelde de vloot in twee kampen: westwaarts tegen de wind in of oostwaarts met het tij mee.


De Overwinning, Hollandia, Boreas en Welvaart kozen voor het Westen, terwijl de Eendracht, Ideaal en Balder naar het Oosten voeren. De Overwinning ging direct als een speer! In zeer korte tijd werden Texel, Vlieland en Terschelling aangedaan en zeilde het schip richting het Oosten. De anderen twee sloegen de Vlieland en Terschelling over om deze op de terug weg als laatste aan te doen. Van de schepen die naar het Oosten gingen kwam de Eendracht als eerste, in het begin van de avond, aan bij Noordpolderzeil. Door de hoge waterstond kon de Eendracht zo bijna het hele Nederlandse Wad overzeilen in één tij! Ondertussen waren de Balder en de Ideaal druk met het zeilen richting Schiermonnikoog. In de nacht van maandag op dinsdag kwam iedereen elkaar tegen op het Lutjewad.

 

Overwinning in recordtijd

Dinsdag gebeurde er veel: de Welvaart liep vast op het Lutjewad en de Balder, Eendracht en Overwinning scheurde een zeil. Dit zorgde voor het nodige oponthoud, maar nadat alles gerepareerd gingen de trossen direct los want iedereen blijft strijdlustig. Toen de wind in de nacht afnam en zuidwestelijk draaide, werd het eindelijk rustiger op het water en kwam er ruimte om meters te maken. De Overwinning had op dat moment bijna alle havens aangedaan en nadat woensdag in alle vroegte (02.40 uur) Ameland werd aangedaan kon de bemanning koers zetten naar Harlingen. Schipper Joost Martijn heeft met zijn bemanning een geweldige prestatie geleverd en woensdagochtend om 10.39 uur finishte het schip als eerste, in een recordtijd van 49 uur en 9 minuten. Terwijl zij genoten van een overwinningsborrel was de strijd voor de andere schepen nog lang niet gestreden. De Boreas en Hollandia moesten Vleiland en Terschelling immers nog doen en de anderen zelfs ook nog Texel.


De strijd om de tweede plaats bleef spannend tot het allerlaatst. De Hollandia en de Boreas zeilden bijna onafgebroken in elkaars kielzog. Pas bij het Stortemelk wist schipper Evelien Prins met de Hollandia haar concurrent achter zich te laten en om woensdagavond om 22.01 uur als tweede te finishen. De Boreas volgde 33 minuten later.

 

Ondertussen bikkelden de Ideaal, Eendracht, Balder en Welvaart onverstoorbaar verder door de nacht. De Eendracht kwam vervroegt richting Harlingen vanwege een mankement aan de zeillier en de Ideaal koos eieren voor zijn geld en sloeg Vlieland en Texel over. De Welvaart en Balder bleven echter doorzetten en hebben het hele rondje nog volgemaakt waarna ze op vrijdag eindelijk het havenhoofd van Harlingen binnen konden zeilen.
Het was een bewogen editie, met veel wind, water en regen. Het was niet makkelijk voor de bemanning én de schepen, maar het leverde een prachtig mooi record op welke moeilijk te verslaan zal zijn.

 

Overzicht totaaltijden

Rang

Schip

Punten

Finish

Totale zeiltijd

1

Overwinning

12

wo 10:39

49 uur 9 min

2

Hollandia

12

wo 22:01

60 uur 31 min

3

Boreas

12

wo 22:34

61 uur 4 min

4

Welvaart

12

vrij 00:59

87 uur 26 min

5

Balder

12

Vrij 10:06

96 uur 36 min

4

Ideaal

6

do 07:28

75 uur 47 min

5

Eendracht

5

do 05:47

DNF (motor gebruik)

Dubbel jubileum in Harlingen

Zondag 2 november sluiten de schippers het seizoen feestelijk af met een gezamenlijk eindfeest van de Slag in de Rondte en de Waddenrace in het Brouwdok. Want niet alleen de Slag, ook de Waddenrace bestaat dit jaar dertig jaar. De Waddenrace start zaterdagochtend om 8.00 uur. Het feest is vrij toegankelijk voor iedereen die het Wad een warm hart toedraagt.

 

Veel wind en veel water tijdens jubileumeditie Slag in de Rondte

Sport & Recreatie

Terug naar Nieuws

Meer nieuws

Deze week in Afslag Harlingen bij Omroep Zilt

31-10-2025

HARLINGEN - Zaterdag 1 november is er van 11.00 - 13.00 uur bij Omroep Zilt een nieuwe aflevering van Afslag Harlingen, Harlingenboeit.nl geeft alvast een tipje van de sluier.

Raadslid in beeld: Reynold Bontes – CDA Harlingen

31-10-2025

HARLINGEN - In 2026 stemmen we weer voor een nieuwe Harlinger gemeenteraad.

Bekendmakingen van de Gemeente Harlingen week 44 - 2025

31-10-2025

HARLINGEN - Bekendmakingen van de Gemeente Harlingen van 27 t/m 31 oktober 2025.

Reacties

Faber Tassen, Koffers & Accessoires Faber Tassen, Koffers & Accessoires D66 Harlingen D66 Harlingen Joachim de Ruijter Fotografie Joachim de Ruijter Fotografie Hippe Frieten & Ons Wijnen Hippe Frieten & Ons Wijnen Haarmode Cats Haarmode Cats Atelier & Schoenmakerij de Groot Atelier & Schoenmakerij de Groot TeamFRL TeamFRL Expert Harlingen Expert Harlingen Museum Het Hannemahuis Museum Het Hannemahuis CDA Harlingen CDA Harlingen BENG Evenementen BENG Evenementen van Veen Uitvaartzorg van Veen Uitvaartzorg Zensa Moda Zensa Moda Tourist Info Harlingen Tourist Info Harlingen Milûk Milûk Karsten Wonen Karsten Wonen Zwembad Het Derde Haad Zwembad Het Derde Haad Firma Sijtsma Firma Sijtsma Peter Kuiper, voor oog en oor Peter Kuiper, voor oog en oor Kunst & Cultuur Kunst & Cultuur PvdA GroenLinks PvdA GroenLinks Van Campen & Dijkstra Harlingen Van Campen & Dijkstra Harlingen Visie-Events Visie-Events CZVideoful CZVideoful
Visie-Events Visie-Events Stichting Harlingen Sail Stichting Harlingen Sail D66 Harlingen D66 Harlingen Museum Het Hannemahuis Museum Het Hannemahuis Faber Tassen, Koffers & Accessoires Faber Tassen, Koffers & Accessoires Gemeente Harlingen Gemeente Harlingen Hippe Frieten & Ons Wijnen Hippe Frieten & Ons Wijnen VVD Harlingen VVD Harlingen Joachim de Ruijter Fotografie Joachim de Ruijter Fotografie Kamsma Schoenen Kamsma Schoenen Tourist Info Harlingen Tourist Info Harlingen PvdA GroenLinks PvdA GroenLinks Vereniging Ondernemend Harlingen Vereniging Ondernemend Harlingen Firma Sijtsma Firma Sijtsma Peter Kuiper, voor oog en oor Peter Kuiper, voor oog en oor Zensa Moda Zensa Moda BENG Evenementen BENG Evenementen Homminga's Fijne Winkeltje Homminga's Fijne Winkeltje Milûk Milûk Atelier & Schoenmakerij de Groot Atelier & Schoenmakerij de Groot Van Campen & Dijkstra Harlingen Van Campen & Dijkstra Harlingen van Veen Uitvaartzorg van Veen Uitvaartzorg CDA Harlingen CDA Harlingen Copini Opticiëns Copini Opticiëns
D66 Harlingen D66 Harlingen Karsten Wonen Karsten Wonen Vereniging Ondernemend Harlingen Vereniging Ondernemend Harlingen Gemeente Harlingen Gemeente Harlingen CDA Harlingen CDA Harlingen Zwembad Het Derde Haad Zwembad Het Derde Haad Peter Kuiper, voor oog en oor Peter Kuiper, voor oog en oor Stichting Harlingen Sail Stichting Harlingen Sail CZVideoful CZVideoful Faber Tassen, Koffers & Accessoires Faber Tassen, Koffers & Accessoires van Veen Uitvaartzorg van Veen Uitvaartzorg Hippe Frieten & Ons Wijnen Hippe Frieten & Ons Wijnen TeamFRL TeamFRL Atelier & Schoenmakerij de Groot Atelier & Schoenmakerij de Groot VVD Harlingen VVD Harlingen Van Campen & Dijkstra Harlingen Van Campen & Dijkstra Harlingen Copini Opticiëns Copini Opticiëns Tourist Info Harlingen Tourist Info Harlingen BENG Evenementen BENG Evenementen Zensa Moda Zensa Moda Kunst & Cultuur Kunst & Cultuur Hubo-Faber Hubo-Faber Zeilcharter Boreas Zeilcharter Boreas Homminga's Fijne Winkeltje Homminga's Fijne Winkeltje
CDA Harlingen CDA Harlingen D66 Harlingen D66 Harlingen Havenbrouwerij | Het Brouwdok Havenbrouwerij | Het Brouwdok Zeilcharter Boreas Zeilcharter Boreas Copini Opticiëns Copini Opticiëns Joachim de Ruijter Fotografie Joachim de Ruijter Fotografie Hippe Frieten & Ons Wijnen Hippe Frieten & Ons Wijnen Haarmode Cats Haarmode Cats Gemeente Harlingen Gemeente Harlingen VVD Harlingen VVD Harlingen Museum Het Hannemahuis Museum Het Hannemahuis Peter Kuiper, voor oog en oor Peter Kuiper, voor oog en oor Stichting Harlingen Sail Stichting Harlingen Sail Zwembad Het Derde Haad Zwembad Het Derde Haad Tourist Info Harlingen Tourist Info Harlingen Expert Harlingen Expert Harlingen PvdA GroenLinks PvdA GroenLinks Milûk Milûk Homminga's Fijne Winkeltje Homminga's Fijne Winkeltje Van Campen & Dijkstra Harlingen Van Campen & Dijkstra Harlingen Karsten Wonen Karsten Wonen CZVideoful CZVideoful Zensa Moda Zensa Moda BENG Evenementen BENG Evenementen
HOOP HOOP D66 Harlingen D66 Harlingen TeamFRL TeamFRL Gemeente Harlingen Gemeente Harlingen Milûk Milûk Kunst & Cultuur Kunst & Cultuur Havenbrouwerij | Het Brouwdok Havenbrouwerij | Het Brouwdok Faber Tassen, Koffers & Accessoires Faber Tassen, Koffers & Accessoires Hippe Frieten & Ons Wijnen Hippe Frieten & Ons Wijnen Firma Sijtsma Firma Sijtsma BENG Evenementen BENG Evenementen Kamsma Schoenen Kamsma Schoenen Karsten Wonen Karsten Wonen Copini Opticiëns Copini Opticiëns Vereniging Ondernemend Harlingen Vereniging Ondernemend Harlingen Homminga's Fijne Winkeltje Homminga's Fijne Winkeltje Stichting Harlingen Sail Stichting Harlingen Sail Zensa Moda Zensa Moda Hubo-Faber Hubo-Faber CZVideoful CZVideoful CDA Harlingen CDA Harlingen Visie-Events Visie-Events Tourist Info Harlingen Tourist Info Harlingen Peter Kuiper, voor oog en oor Peter Kuiper, voor oog en oor