Als je het hebt over Harlingen, dan heb je het wat die vloot betreft over de grootste vertrekhaven van Europa, misschien van de hele wereld. Dat zorgt voor veel spektakel, om te beginnen half oktober met de Brandarisrace. Deze gaat van Harlingen naar Terschelling en mag je zien als een seizoen verlengend feestje voor bemanning en vaste klanten. Daarna komen begin november de twee races voor fijnproevers: de Slag in de Rondte en de Nationale Waddenrace.
Kennis van het Wad
De schippers moeten bij deze wedstrijden een beroep doen op al hun talent en ervaring: kennis van het Wad, uithoudingsvermogen en de vaareigenschappen van hun schip. Zeilen op de Waddenzee met historische schepen is een ambacht; maritiem erfgoed dat niet verloren mag gaan.
Ayay-bokaal
Vorig jaar overleed plotseling de schipper van de Alida, Remco Visser. Hij was behalve fanatiek deelnemer ook de gangmaker en voorzitter van het evenement. Naast de grote waddenraceprijs kent de organisatie van de race sindsdien de Ayay-bokaal uit. “Ayay!”: een favoriete uitroep van Remco. Onafhankelijk van de eindrangschikking is deze voor de schipper met de meest opvallende en meest tactische manoeuvre.
Eerst wordt de Slag in de Rondte gezeild. De organisatie hiervan staat los van de Nationale Waddenrace. Daarna is het tijd voor dertigste editie van de Waddenrace. De deelnemende aken, klippers en tjalken zeilen langs de Waddenhavens van Den Oever, Oudeschild (Texel), Vlieland en Terschelling. De volgorde mogen ze zelf bepalen.
Hoe verloopt de wedstrijd?
Zaterdagochtend om acht uur wordt er gestart in de Harlinger Nieuwe Willemshaven. Toeschouwers zitten langs de Zuiderpier, de Keermuur of de Nieuwe Willemskade op de eerste rang. Landvasten worden losgegooid, zeilen worden gezet en getrimd. Als het even kan, allemaal zónder gebruik van de scheepsmotor. Het weer en het getij bepalen de route. Meestal wordt het nachtwerk. Pas vroeg in de zondagochtend wordt de winnaar terugverwacht.
Na de wedstrijd meren de schepen aan in Het Dok en langs het Plankenpad in de Oude Buitenhaven. Zondagavond om een uur of acht begint de prijsuitreiking, met daarna het eindfeest, in combinatie met de Slag in de Rondte, in Het Brouwdok.
De wedstrijd is te volgen via de Facebookpagina van de Nationale Waddenrace, op de website www.waddenrace.nl en sinds 2022 ook met de track & trace-app van Zeilvaart Warmond.