Door deze onderhoudswerkzaamheden blijft de pier ook de komende jaren voldoende sterk om golven te keren. Tijdens de werkzaamheden, die naar verwachting twee weken duren, is de pier overdag afgesloten voor wandelaars en fietsers. Dit wordt met borden aangegeven.
De Zuiderpier is tussen dinsdag 7 april en vrijdag 17 april op werkdagen tussen 7.00 uur ’s morgens en 16.00 uur ‘s middags afgesloten voor publiek. Buiten deze tijden is de pier wel toegankelijk. De afsluiting is nodig om veiligheidsredenen, omdat er tijdens het onderhoud af en aan wordt gereden door materieel.
De functie van de Zuiderpier
De Zuiderpier ligt voor de haven van Harlingen en heeft een belangrijke functie voor de bescherming van de achterliggende waterkering, waaronder de veerbootterminal, het sluizencomplex en de keermuur. Bij zware storm vermindert de pier de kracht van de golven op de kering.
Onderhoudswerk
Bij het onderhoud wordt ongeveer 400 meter van de pier aangepakt. Het werk bestaat uit het aanbrengen van elastocoast (een steenlaag) in de openingen tussen de aanwezige basaltblokken. Fijne steentjes worden tussen het basalt geharkt en met een soort superlijm op de pier bevestigd. Zo blijven de basaltblokken meer op hun plaats zitten en zijn ze beter bestand tegen stormen en hoge waterstanden.
Eerst gemaaid
Voordat het onderhoud start worden er eerst, waar nodig, planten van de pier verwijderd. Daar begint Wetterskip Fryslân op dinsdag 7 april mee. De ervaring is dat veel van de planten vanzelf terugkomen na het werk. Tijdens het maaien laat het waterschap beschermde plantensoorten staan. Om te bepalen welke planten niet gemaaid mogen worden, is van tevoren een uitgebreide natuurtoets gedaan. Tijdens het maaien worden de beschermde soorten gemarkeerd en houdt een ecoloog van het waterschap een oogje in het zeil.








