Op 24 juli 2026 heeft het comité een nieuw besluit genomen over de Waddenzee, ons unieke Werelderfgoed. Daarbij werd gekeken naar hoe Nederland, Duitsland en Denemarken het gebied beschermen en welke stappen nog nodig zijn.
Wat gaat goed?
Het comité ziet dat de drie Waddenlanden goed samenwerken. Er is vooruitgang geboekt op het gebied van:
-
gezamenlijke bescherming van de natuur
-
plannen voor klimaatverandering
-
het zorgvuldig omgaan met nieuwe energieprojecten, zoals wind op zee
Maar er zijn ook zorgen.
Belangrijkste zorgen en verzoeken
Het Werelderfgoedcomité vraagt de Waddenlanden om extra aandacht voor een aantal punten:
1. Beter kijken naar alle effecten samen
Niet alleen losse projecten, maar vooral de optelsom van activiteiten kan de Waddenzee schaden. Denk aan klimaatverandering, gaswinning en windparken. De landen moeten die gezamenlijke impact beter onderzoeken en beheren.
2. Strenge en gezamenlijke natuuronderzoeken
Voor nieuwe plannen moet duidelijker worden wat de gevolgen zijn voor de bijzondere natuurwaarden van de Waddenzee. De landen moeten hiervoor dezelfde methode gebruiken, zodat alles goed te vergelijken is.
3. Afronden van een grote gezamenlijke milieustudie (SEA)
Deze studie moet helpen om toekomstige ontwikkelingen beter te sturen. Het comité wil dat deze snel wordt afgerond én uitgevoerd. Daarna moet worden bekeken of extra beschermingsmaatregelen nodig zijn.
4. Bezoek in 2027
Volgend jaar wil het Werelderfgoedcentrum samen met de IUCN een bezoek brengen aan de Waddenzee. Tijdens deze missie wordt gekeken hoe het gebied ervoor staat en of de bescherming voldoende is.
Gezamenlijk rapport in 2027
Zoals elk jaar maken Nederland, Duitsland en Denemarken samen een rapport waarin ze uitleggen hoe ze aan de verzoeken van het comité werken. Dit moet uiterlijk februari 2027 worden ingediend.
De drie landen hebben zich met de Werelderfgoedstatus verplicht om de Waddenzee goed te beschermen. Dat doen ze al sinds 1978, toen de trilaterale samenwerking begon. Dankzij die lange samenwerking kunnen ze grote uitdagingen samen aanpakken.
Meer informatie
Alle documenten van het Werelderfgoedcomité zijn te vinden op de website van UNESCO.








