Van Campen & Dijkstra

Van Campen & Dijkstra

Stap over naar RegioBank met onze gratis overstapservice. Loop binnen op Voorstraat 94 of bel 0517-212140 voor een afspraak.
Peter Kuiper, voor oog en oor

Peter Kuiper, voor oog en oor

Nieuwe bril, contactlenzen of hooroplossing? Bij Peter Kuiper, dé opticien en audicien bent u aan het juiste adres.
Expert Harlingen

Expert Harlingen

Bekijk de nieuwe folder met de beste aanbiedingen!
van Veen Uitvaartzorg

van Veen Uitvaartzorg

Uw uitvaartondernemer in Harlingen voor een begrafenis of crematie in Friesland en omgeving.
C.L. International: Goed op weg

C.L. International: Goed op weg

Het bergingsbedrijf voor Noord-West Friesland, Terschelling en Vlieland.
Ondernemend Harlingen

Ondernemend Harlingen

Ondernemend Harlingen is hét platform voor alle bedrijven in en rondom Harlingen. Onderneem het in Harlingen, Welkom aan Zee!
Gemeente Harlingen

Gemeente Harlingen

Hier vindt u alle informatie over de producten en diensten van de gemeente Harlingen.
Harlinger UITagenda

Harlinger UITagenda

De Harlinger UITagenda is de centrale agenda van alle evenementen en activiteiten in en rondom Harlingen.

Nieuwjaarstoespraak burgemeester Ina Sjerps

10-01-2025

HARLINGEN - In haar Nieuwjaarstoespraak kijkt burgemeester Ina Sjerps terug op het afgelopen jaar, bespreekt de uitdagingen die voor ons liggen en benadrukt het belang van betrokkenheid bij onze lokale gemeenschap.

Nieuwjaarstoespraak burgemeester Ina Sjerps Foto: Dorus Breidenbach.

 

Geachte inwoners van Harlingen,

Allereerst wil ik u en alle Harlingers, Winamers en Mullumers een gelukkig nieuwjaar wensen. Ik hoop dat het voor ons allen, en voor allen die ons dierbaar zijn, een vrolijk, zonnig en vredig jaar wordt.

 

Dat woord, vredig, kwam in mij op toen ik een paar weken geleden de kerstkaarten ging schrijven. Het is een woord dat ik nog nooit eerder in een nieuwjaarswens had gebruikt. Kennelijk vond ik het niet nodig. Tot nu. Want terwijl we dit jaar vieren dat we in Nederland 80 jaar in vrijheid en vrede leven, is de schaduw van oorlog sterker aanwezig in ons leven dan het in decennia is geweest. De wereld om ons heen is onrustiger en op een aantal plekken ook ronduit gevaarlijk. Dat vraagt van ons allemaal een grotere oplettendheid: wat gebeurt er in de wereld en wat betekent dat voor ons? Laten we ons hierdoor uit het veld slaan, of zetten we met elkaar de schouders eronder?

 

Het Sociaal Cultureel Planbureau kwam vorige week met het bericht dat 63% van de Nederlanders wil dat de regering zich minder richt op het buitenland en meer op de problemen in eigen land. Veel Nederlanders willen dus dat de overheid de blik meer naar binnen keert.

 

Dat wil niet zeggen dat Nederlanders tegen internationale samenwerking zijn. We weten heel goed dat we voor onze economie en veiligheid als klein land afhankelijk zijn van onze samenwerking met andere landen. Dat geldt zeker ook voor Harlingen. We zijn immers een gemeente met een internationaal georiënteerde haven. En daar zijn we trots op. Bij een haveneconomie hoort de blik naar buiten, het ondernemerschap van mensen die de wereld ingaan om nieuwe kansen te verkennen.

 

Maar toch wil de overgrote meerderheid, en waarschijnlijk ook van de Harlingers, liever dat de regering zich meer op het binnenland richt.

 

Het is wel begrijpelijk dat mensen zich meer naar binnen richten naarmate de buitenwereld onvriendelijker wordt. Maar daar kan het niet bij blijven. We moeten ons toch tot die buitenwereld verhouden, weten wat daar gaande is en onze eigen koers bepalen.

 

En dat betekent volgens mij dat we niet alleen, zoals wordt geadviseerd, een overlevingspakket met water en transistorradio moeten aanschaffen, maar ook dat we actief onze samenleving, onze democratie moeten versterken. Want dat is de basis voor onze welvaart en ons welzijn.

 

Als burgers mogen we er niet van uitgaan dat de overheid wel voor alles zorgt als wij maar één keer per zoveel jaar naar de stembus gaan, of zelfs niet eens die moeite nemen.

 

Een democratie vraagt betrokkenheid, vraagt van burgers dat ze zich niet alleen inzetten voor hun eigen belang en het belang van hun naasten, maar ook voor het algemeen belang.

 

Dat geldt voor ons als nationale gemeenschap, maar ook voor iedere lokale gemeenschap.

 

In onze dorpen en stad zien we dat heel velen zich inzetten voor vrijwilligerswerk en mantelzorg, en dat is fantastisch. Zo dadelijk gaan we weer mensen in het zonnetje zetten die dit al jarenlang onbaatzuchtig doen. Maar we hebben ook mensen nodig die zich inzetten voor het bestuur. Van sport- en muziekverenigingen, van welzijnsorganisaties, maar ook van onze gemeenschap, onze gemeente.

 

Als onze inwoners graag willen dat het bestuur zich vooral inzet voor de lokale problemen, dan zijn zij, bent u, goed bediend met het gemeentebestuur. Want de gemeenteraad, het college van B&W en de hele gemeentelijke organisatie van Harlingen zetten zich juist daar voor in. Met resultaat: we zien allemaal dat Harlingen mooier en sterker wordt.

 

Er zijn burgemeesters die hun inwoners oproepen om trotser te zijn op hun gemeente. Dat hoef ik niet te doen: Harlingers, Mullumers en Winamers zijn dat al.

 

Maar om de kwaliteit van onze gemeenschap te behouden, is het wel nodig dat er ook weer nieuwe mensen gaan meedenken, meepraten, meebesturen. Ik vraag iedere van onze inwoners om na te denken over de vraag of, en zo ja, hoe ze hieraan een bijdrage kunnen leveren. Dat kan bijvoorbeeld door lid te worden van het bestuur van een van onze verenigingen, door je te informeren over het werk van de gemeenteraad en daarover mee te praten. Bijvoorbeeld online, via ons participatieplatform samen.harlingen.nl, of in persoon, door mee te praten in een politieke partij of je kandidaat te stellen bij de gemeenteraad. Voor geïnteresseerden biedt de gemeente ook dit jaar weer de nodige cursussen aan.

 

Als inwoners van een kleine gemeente aan de Waddenkust hebben we maar weinig invloed op internationale ontwikkelingen. Maar we zijn er wel onderdeel van en kunnen, als sterke gemeenschap en krachtige lokale democratie, wel op onze eigen manier bijdragen aan welzijn, welvaart en vrede voor onszelf en onze naasten.

 

Ik wens u daarom niet alleen een vrolijk, zonnig en vredig nieuwjaar, maar ook een democratisch en bestuurlijk sterk jaar, waarin zoveel mogelijk mensen bijdragen aan het besturen van onze mooie gemeenschap en gemeente.

Algemeen Gemeente Politiek & Maatschappij

Terug naar Nieuws

Meer nieuws

Deze week in Afslag Harlingen bij Omroep Zilt

10-01-2025

HARLINGEN - Zaterdag 11 januari is er van 11.00 - 13.00 uur bij Omroep Zilt een nieuwe aflevering van Afslag Harlingen, Harlingenboeit.nl geeft alvast een tipje van de sluier.

Nieuwjaarsreceptie 2025 in Milûk: Terugblikken en vooruitkijken

10-01-2025

HARLINGEN - Op donderdag 9 januari vond de traditionele nieuwjaarsreceptie van de Gemeente Harlingen plaats, dit keer in het sfeervolle Milûk.

Sfeervolle nieuwjaarsreceptie Visserijdagen

10-01-2025

HARLINGEN - Op zondag 5 januari 2025 vond de jaarlijkse nieuwjaarsreceptie van de Visserijdagen plaats, traditioneel het moment waarop het bestuur en de vrijwilligers samenkomen om het nieuwe jaar te verwelkomen.

Reacties

Gemeente Harlingen Gemeente Harlingen Milûk Milûk Havenbrouwerij | Het Brouwdok Havenbrouwerij | Het Brouwdok Faber Tassen, Koffers & Accessoires Faber Tassen, Koffers & Accessoires Zeilcharter Boreas Zeilcharter Boreas Van Campen & Dijkstra Harlingen Van Campen & Dijkstra Harlingen BENG Evenementen BENG Evenementen Atelier & Schoenmakerij de Groot Atelier & Schoenmakerij de Groot Homminga's Fijne Winkeltje Homminga's Fijne Winkeltje CZVideoful CZVideoful Kunst & Cultuur Kunst & Cultuur Haarmode Cats Haarmode Cats Karsten Wonen Karsten Wonen Tourist Info Harlingen Tourist Info Harlingen Museum Het Hannemahuis Museum Het Hannemahuis Copini Opticiëns Copini Opticiëns Hubo-Faber Hubo-Faber Hippe Frieten & Ons Wijnen Hippe Frieten & Ons Wijnen Zensa Moda Zensa Moda Stichting Harlingen Sail Stichting Harlingen Sail Zwembad Het Derde Haad Zwembad Het Derde Haad Visie-Events Visie-Events Firma Sijtsma Firma Sijtsma Joachim de Ruijter Fotografie Joachim de Ruijter Fotografie
Gemeente Harlingen Gemeente Harlingen van Veen Uitvaartzorg van Veen Uitvaartzorg BENG Evenementen BENG Evenementen Firma Sijtsma Firma Sijtsma Museum Het Hannemahuis Museum Het Hannemahuis Havenbrouwerij | Het Brouwdok Havenbrouwerij | Het Brouwdok Milûk Milûk Karsten Wonen Karsten Wonen Zeilcharter Boreas Zeilcharter Boreas Atelier & Schoenmakerij de Groot Atelier & Schoenmakerij de Groot Faber Tassen, Koffers & Accessoires Faber Tassen, Koffers & Accessoires Expert Harlingen Expert Harlingen Haarmode Cats Haarmode Cats TeamFRL TeamFRL Kunst & Cultuur Kunst & Cultuur Copini Opticiëns Copini Opticiëns Hippe Frieten & Ons Wijnen Hippe Frieten & Ons Wijnen Kamsma Schoenen Kamsma Schoenen Van Campen & Dijkstra Harlingen Van Campen & Dijkstra Harlingen Joachim de Ruijter Fotografie Joachim de Ruijter Fotografie Hubo-Faber Hubo-Faber Stichting Harlingen Sail Stichting Harlingen Sail Tourist Info Harlingen Tourist Info Harlingen Peter Kuiper, voor oog en oor Peter Kuiper, voor oog en oor
Milûk Milûk Faber Tassen, Koffers & Accessoires Faber Tassen, Koffers & Accessoires Firma Sijtsma Firma Sijtsma Joachim de Ruijter Fotografie Joachim de Ruijter Fotografie Haarmode Cats Haarmode Cats Kunst & Cultuur Kunst & Cultuur BENG Evenementen BENG Evenementen TeamFRL TeamFRL CZVideoful CZVideoful Tourist Info Harlingen Tourist Info Harlingen Karsten Wonen Karsten Wonen Atelier & Schoenmakerij de Groot Atelier & Schoenmakerij de Groot Zensa Moda Zensa Moda Stichting Harlingen Sail Stichting Harlingen Sail Museum Het Hannemahuis Museum Het Hannemahuis Visie-Events Visie-Events Gemeente Harlingen Gemeente Harlingen Van Campen & Dijkstra Harlingen Van Campen & Dijkstra Harlingen Hubo-Faber Hubo-Faber Havenbrouwerij | Het Brouwdok Havenbrouwerij | Het Brouwdok van Veen Uitvaartzorg van Veen Uitvaartzorg Zwembad Het Derde Haad Zwembad Het Derde Haad Hippe Frieten & Ons Wijnen Hippe Frieten & Ons Wijnen Kamsma Schoenen Kamsma Schoenen
Faber Tassen, Koffers & Accessoires Faber Tassen, Koffers & Accessoires Expert Harlingen Expert Harlingen Karsten Wonen Karsten Wonen Atelier & Schoenmakerij de Groot Atelier & Schoenmakerij de Groot Zensa Moda Zensa Moda Joachim de Ruijter Fotografie Joachim de Ruijter Fotografie Stichting Harlingen Sail Stichting Harlingen Sail CZVideoful CZVideoful BENG Evenementen BENG Evenementen Kamsma Schoenen Kamsma Schoenen Visie-Events Visie-Events Firma Sijtsma Firma Sijtsma Milûk Milûk TeamFRL TeamFRL Havenbrouwerij | Het Brouwdok Havenbrouwerij | Het Brouwdok Van Campen & Dijkstra Harlingen Van Campen & Dijkstra Harlingen Zeilcharter Boreas Zeilcharter Boreas Hippe Frieten & Ons Wijnen Hippe Frieten & Ons Wijnen Haarmode Cats Haarmode Cats Kunst & Cultuur Kunst & Cultuur Homminga's Fijne Winkeltje Homminga's Fijne Winkeltje Peter Kuiper, voor oog en oor Peter Kuiper, voor oog en oor Hubo-Faber Hubo-Faber van Veen Uitvaartzorg van Veen Uitvaartzorg
Homminga's Fijne Winkeltje Homminga's Fijne Winkeltje TeamFRL TeamFRL van Veen Uitvaartzorg van Veen Uitvaartzorg Copini Opticiëns Copini Opticiëns Van Campen & Dijkstra Harlingen Van Campen & Dijkstra Harlingen Joachim de Ruijter Fotografie Joachim de Ruijter Fotografie Museum Het Hannemahuis Museum Het Hannemahuis Hubo-Faber Hubo-Faber Atelier & Schoenmakerij de Groot Atelier & Schoenmakerij de Groot Visie-Events Visie-Events Zensa Moda Zensa Moda Hippe Frieten & Ons Wijnen Hippe Frieten & Ons Wijnen Stichting Harlingen Sail Stichting Harlingen Sail Kamsma Schoenen Kamsma Schoenen Peter Kuiper, voor oog en oor Peter Kuiper, voor oog en oor CZVideoful CZVideoful Firma Sijtsma Firma Sijtsma Kunst & Cultuur Kunst & Cultuur Gemeente Harlingen Gemeente Harlingen Milûk Milûk Zeilcharter Boreas Zeilcharter Boreas Tourist Info Harlingen Tourist Info Harlingen Faber Tassen, Koffers & Accessoires Faber Tassen, Koffers & Accessoires BENG Evenementen BENG Evenementen