Van Campen & Dijkstra

Van Campen & Dijkstra

Zelfstandig financieel adviseur van ASN Bank in Harlingen. Jouw bank dichtbij.
Peter Kuiper, voor oog en oor

Peter Kuiper, voor oog en oor

Nieuwe bril, contactlenzen of hooroplossing? Bij Peter Kuiper, dé opticien en audicien bent u aan het juiste adres.
Expert Harlingen

Expert Harlingen

Bekijk de nieuwe folder met de beste aanbiedingen!
van Veen Uitvaartzorg

van Veen Uitvaartzorg

Uw uitvaartondernemer in Harlingen voor een begrafenis of crematie in Friesland en omgeving.
C.L. International: Goed op weg

C.L. International: Goed op weg

Het bergingsbedrijf voor Noord-West Friesland, Terschelling en Vlieland.
Gemeente Harlingen

Gemeente Harlingen

Hier vindt u alle informatie over de producten en diensten van de gemeente Harlingen.

Het kán wel, maar moet je het ook willen?

07-03-2026

HARLINGEN - Geen slaapwijk bij de dijk: waarom Harlingen juist nú moet kiezen voor een mix aan de Westerzeedijk.

Het kán wel, maar moet je het ook willen? Kathy Arends-Drijver - Lijsttrekker VVD Harlingen

D66 wil in het Westerzeedijkgebied een complete woonwijk realiseren. Zo op het eerste gezicht begrijpelijk: de woningnood is echt en Harlingen moet doorpakken. Maar juist hier is “zoveel mogelijk woningen” niet automatisch “zoveel mogelijk toekomst”. Wie van de Westerzeedijk een woonenclave maakt, zet een van de belangrijkste schakels van onze stad vast in één functie. En dat is precies waarom de VVD Harlingen zegt: doen wat werkt.

 

De VVD ziet de Westerzeedijk niet als een plek die je moet dicht programmeren met uitsluitend woningen, maar als een entree met een duidelijke opdracht: het Westerzeedijkgebied aansluiten bij de stad en in het bijzonder bij de Willemshaven. In ons verkiezingsprogramma staat dat hier een aansprekende mix van horeca, wonen, toerisme en parkeren kan ontstaan, met “allure en verbeeldingskracht” - hét schakelgebied tussen stad, haven en dijkzone.

 

En precies daar wringt het plan van D66. Want een “complete woonwijk” betekent in de praktijk: wonen als hoofdfunctie, en de rest op de achtergrond. Terwijl de VVD juist kiest voor meervoudig ruimtegebruik: wonen mag, maar niet ten koste van levendigheid, bereikbaarheid en economische waarde.

 

Je ziet het al steeds meer gebeuren in de stad: werkbestemmingen verdwijnen voor woonbestemmingen. Laten we voorkomen dat we op termijn enkel steeds meer een renteniersstadje te worden, met een afnemende dynamiek.

Een mix maakt een plek sterker. Een woonwijk maakt een plek stiller.

 

Een gemengd gebied werkt als een motor: het zorgt voor aanloop, bestedingen, sociale veiligheid en een omgeving waar je overdag én ’s avonds wat te zoeken hebt. Dat is precies waarom de VVD op deze plek inzet op een combinatie van functies: niet alleen woningen, maar ook voorzieningen die Harlingen aantrekkelijk maken voor bewoners én bezoekers.

 

Wie hier een complete woonwijk neerzet, haalt de dynamiek eruit. Dan krijg je een gebied dat vooral “thuis” is, in plaats van ook “publiek”: minder reden om er te komen, minder ruimte voor ondernemerschap, en uiteindelijk minder toegevoegde waarde voor de stad.

 

Bereikbaarheid en parkeren: onderdeel van het plan, niet het sluitstuk

De VVD koppelt bereikbaarheid en parkeren nadrukkelijk aan het functioneren van Harlingen. Juist daarom noemt de VVD bij de Kop Westerzeedijk expliciet parkeren als onderdeel van de mix, naast wonen, toerisme en horeca.

 

Een complete woonwijk doet vaak het tegenovergestelde: parkeren wordt een woonwijk-issue (“voor de deur”), terwijl een gemengd kustgebied vraagt om een slimme inrichting die óók bezoekersstromen kan opvangen. Dat lijkt een detail, maar het is een kernvraag: kies je voor een plek die de stad ondersteunt, of voor een plek die vooral extra druk op de stad zet?

 

En zijn er niet genoeg andere woningbouwplekken in de stad? Het MCL-terrein bijvoorbeeld, waar een combinatie van wonen en zorg voor de hand ligt.

 

Ook een recreatiepark kan waarde toevoegen - juist als onderdeel van die mix

Wie een “mix” serieus neemt, moet verder durven kijken dan woningen alleen. Een recreatiepark (kleinschalig, goed ingepast en passend bij de plek) kan de Westerzeedijk juist versterken: het brengt jaarrond verblijfsgasten in plaats van alleen piekdrukte, levert werk op en vergroot bestedingen bij lokale horeca en aanbieders. En daar is ook een bestemmingsplan voor aangenomen: net vier jaar geleden, na een uitgebreid participatietraject.

 

Het CDA stelt dat de ontwikkeling van een recreatiepark ‘stil ligt’. Het klopt dat de oorspronkelijke gegadigde te lang aarzelde over het al dan niet doorzetten van het project. Maar er zijn nog steeds geïnteresseerden. Het is aan de politiek of we weer jaren gaan verspelen aan opnieuw bepraten wat er met het gebied moet gebeuren, de hele discussie wéér helemaal opnieuw beginnen. Óf gaan we nu doorpakken en bijvoorbeeld met geïnteresseerde ontwikkelaars in gesprek om te bezien of we het plan voor een recreatiepark gezamenlijk kunnen combineren met het realiseren van een publiek toegankelijke buitenzwemplek?

 

Zo bezien wij trouwens ook onze bijdrage aan het idee ‘Kiesterwielen’. We proberen mee te denken, aan te vullen en te verbeteren, beste vrienden van de Wad’n Partij. Want als we al deze grote ideeën enkel met publiek geld dienen te realiseren, dan konden onze lokale lasten wel eens fors gaan stijgen. Dat kán een keus zijn, maar zeg dat dan ook eerlijk, ook al is dat lastig in verkiezingstijd.

 

Dát sluit aan bij de VVD-inzet op gebiedsontwikkeling, toerisme spreiden en verlengen en arrangementen koppelen aan voorzieningen, horeca en evenementen, zodat de stad er economisch en maatschappelijk van profiteert.

 

Den Helder als inspiratie: bouwen tot aan - en óp - de dijk

De VVD wil bovendien niet zomaar “iets neerzetten”, maar kijkt expliciet naar voorbeelden die de ruimtelijke kwaliteit omhoog trekken. In ons programma staat dat we ons laten inspireren door ‘Dijkkwartier’ in Den Helder en we willen onderzoeken of dat in Harlingen ook kan: bouwen tot tégen, en óp de dijk.

 

Dat is een belangrijk punt: het gaat de VVD niet om kwantiteit, maar om een ontwerpbenadering waarin wonen onderdeel is van een breder, stedelijk verhaal - niet het enige verhaal.

 

Wat dat betreft sluit onze visie op dit gebied meer aan bij de denkrichting van de Wad’n Partij: Harlingen als badplaats. Wel vragen we ons af of hun schets van een zeebad zoals gepresenteerd in de Harlinger Courant op korte termijn haalbaar en financierbaar is. Laten we nu eens kijken wat op korte termijn te doen is op het gebied van buitenzwemmen in plaats van dure vergezichten.

 

We willen nog zoveel, bijvoorbeeld een haven die meer doorontwikkelkansen krijgt. Dat sluit ook meer aan bij de denkrichtingen uit het Integraal Ruimtelijk Ontwerp Kustzone (IRO) dat net opgeleverd is. Dat kijkt verder in de toekomst, en in die langere termijn kan je bezien hoe je het kustgebied uiteindelijk gaat (her)inrichten: voor de bereikbaarheid van de haven, voor de ontwikkeling van recreatie.

 

En niet onbelangrijk: hoe we die miljoenenprojecten zouden kunnen financieren. Daar is dat IRO ook voor bedoeld. Een plaatje laten zien is verreweg het makkelijkste deel. Maar dus wel: ambitie, niet induttend!

 

Conclusie: Harlingen wint met een Westerzeedijk die méér kan dan slapen

Het VVD-standpunt is niet: “geen woningen aan de Westerzeedijk.” Het VVD-standpunt is: geen complete woonwijk op een plek die Harlingen juist als entree en schakelgebied kan laten werken.

 

De koers die wél past is helder: een mix van horeca, wonen, toerisme en parkeren, met een ambitieuze ontwerpkeuze (zoals de Den Helder-inspiratie) én ruimte om - waar het passend is - recreatieve verblijfsvormen mee te nemen die de lokale economie versterken.

 

Kathy Arends Drijver

 

Algemeen Gemeente Politiek & Maatschappij Sport & Recreatie

Terug naar Nieuws

Meer nieuws

Ondernemer in het zonnetje: Van Veen Uitvaartzorg

07-03-2026

HARLINGEN - Deze week waren wij als VVD Harlingen te gast bij Casper van Veen, de eigenaar van Van Veen Uitvaartzorg in Harlingen.

VVD Harlingen stelt kandidaten voor: #7 Linda Bolman-Drijver

07-03-2026

HARLINGEN - De VVD Harlingen presenteert de komende periode haar kandidaten voor de gemeenteraadsverkiezingen.

Basisschool IKC het Noorderlicht in gemeente Harlingen bakt pannenkoeken voor ouderen

07-03-2026

HARLINGEN - Op vrijdag 20 maart 2026 zorgen pannenkoeken ervoor dat basisschoolleerlingen en ouderen in Harlingen dichter bij elkaar komen.

Reacties

Lunchcafé Basta Lunchcafé Basta Vereniging Ondernemend Harlingen Vereniging Ondernemend Harlingen Haarmode Cats Haarmode Cats Karsten Wonen Karsten Wonen Zwembad Het Derde Haad Zwembad Het Derde Haad Atelier & Schoenmakerij de Groot Atelier & Schoenmakerij de Groot Kunst & Cultuur Kunst & Cultuur Olief Olijfolie Olief Olijfolie Hippe Frieten & Ons Wijnen Hippe Frieten & Ons Wijnen BENG Evenementen BENG Evenementen van Veen Uitvaartzorg van Veen Uitvaartzorg Zeilcharter Boreas Zeilcharter Boreas TeamFRL TeamFRL Expert Harlingen Expert Harlingen Firma Sijtsma Firma Sijtsma Visie-Events Visie-Events Tourist Info Harlingen Tourist Info Harlingen Faber Tassen, Koffers & Accessoires Faber Tassen, Koffers & Accessoires CZVideoful CZVideoful Copini Opticiëns Copini Opticiëns Art Hotel Harlingen Art Hotel Harlingen Kamsma Schoenen Kamsma Schoenen Bontes Finance Bontes Finance Hubo-Faber Hubo-Faber
Kunst & Cultuur Kunst & Cultuur Joachim de Ruijter Fotografie Joachim de Ruijter Fotografie Haarmode Cats Haarmode Cats Homminga's Fijne Winkeltje Homminga's Fijne Winkeltje Milûk Milûk Museum Het Hannemahuis Museum Het Hannemahuis Vereniging Ondernemend Harlingen Vereniging Ondernemend Harlingen Havenbrouwerij | Het Brouwdok Havenbrouwerij | Het Brouwdok Expert Harlingen Expert Harlingen IJssalon Min12 IJssalon Min12 Visie-Events Visie-Events Firma Sijtsma Firma Sijtsma Bontes Finance Bontes Finance Peter Kuiper, voor oog en oor Peter Kuiper, voor oog en oor CZVideoful CZVideoful Hippe Frieten & Ons Wijnen Hippe Frieten & Ons Wijnen BENG Evenementen BENG Evenementen Tourist Info Harlingen Tourist Info Harlingen Van Campen & Dijkstra Harlingen Van Campen & Dijkstra Harlingen Zeilcharter Boreas Zeilcharter Boreas Atelier & Schoenmakerij de Groot Atelier & Schoenmakerij de Groot Lunchcafé Basta Lunchcafé Basta Karsten Wonen Karsten Wonen Zwembad Het Derde Haad Zwembad Het Derde Haad
Museum Het Hannemahuis Museum Het Hannemahuis Hippe Frieten & Ons Wijnen Hippe Frieten & Ons Wijnen Hubo-Faber Hubo-Faber Joachim de Ruijter Fotografie Joachim de Ruijter Fotografie Art Hotel Harlingen Art Hotel Harlingen Kunst & Cultuur Kunst & Cultuur TeamFRL TeamFRL Haarmode Cats Haarmode Cats Expert Harlingen Expert Harlingen Lunchcafé Basta Lunchcafé Basta IJssalon Min12 IJssalon Min12 CZVideoful CZVideoful Stichting Harlingen Sail Stichting Harlingen Sail Zensa Moda Zensa Moda Havenbrouwerij | Het Brouwdok Havenbrouwerij | Het Brouwdok Vereniging Ondernemend Harlingen Vereniging Ondernemend Harlingen van Veen Uitvaartzorg van Veen Uitvaartzorg Copini Opticiëns Copini Opticiëns Atelier & Schoenmakerij de Groot Atelier & Schoenmakerij de Groot Peter Kuiper, voor oog en oor Peter Kuiper, voor oog en oor Firma Sijtsma Firma Sijtsma Faber Tassen, Koffers & Accessoires Faber Tassen, Koffers & Accessoires Van Campen & Dijkstra Harlingen Van Campen & Dijkstra Harlingen Karsten Wonen Karsten Wonen
BENG Evenementen BENG Evenementen Gemeente Harlingen Gemeente Harlingen Zwembad Het Derde Haad Zwembad Het Derde Haad Kunst & Cultuur Kunst & Cultuur CZVideoful CZVideoful Olief Olijfolie Olief Olijfolie Lunchcafé Basta Lunchcafé Basta Milûk Milûk Museum Het Hannemahuis Museum Het Hannemahuis Karsten Wonen Karsten Wonen Expert Harlingen Expert Harlingen Faber Tassen, Koffers & Accessoires Faber Tassen, Koffers & Accessoires Atelier & Schoenmakerij de Groot Atelier & Schoenmakerij de Groot IJssalon Min12 IJssalon Min12 Copini Opticiëns Copini Opticiëns Zeilcharter Boreas Zeilcharter Boreas Van Campen & Dijkstra Harlingen Van Campen & Dijkstra Harlingen Kamsma Schoenen Kamsma Schoenen Vereniging Ondernemend Harlingen Vereniging Ondernemend Harlingen Hippe Frieten & Ons Wijnen Hippe Frieten & Ons Wijnen Joachim de Ruijter Fotografie Joachim de Ruijter Fotografie Peter Kuiper, voor oog en oor Peter Kuiper, voor oog en oor Homminga's Fijne Winkeltje Homminga's Fijne Winkeltje Bontes Finance Bontes Finance
Joachim de Ruijter Fotografie Joachim de Ruijter Fotografie Tourist Info Harlingen Tourist Info Harlingen Hubo-Faber Hubo-Faber van Veen Uitvaartzorg van Veen Uitvaartzorg Gemeente Harlingen Gemeente Harlingen BENG Evenementen BENG Evenementen Milûk Milûk Museum Het Hannemahuis Museum Het Hannemahuis Zensa Moda Zensa Moda Atelier & Schoenmakerij de Groot Atelier & Schoenmakerij de Groot Havenbrouwerij | Het Brouwdok Havenbrouwerij | Het Brouwdok Lunchcafé Basta Lunchcafé Basta Copini Opticiëns Copini Opticiëns Karsten Wonen Karsten Wonen Zeilcharter Boreas Zeilcharter Boreas Van Campen & Dijkstra Harlingen Van Campen & Dijkstra Harlingen Faber Tassen, Koffers & Accessoires Faber Tassen, Koffers & Accessoires Visie-Events Visie-Events Bontes Finance Bontes Finance Stichting Harlingen Sail Stichting Harlingen Sail Haarmode Cats Haarmode Cats Peter Kuiper, voor oog en oor Peter Kuiper, voor oog en oor Art Hotel Harlingen Art Hotel Harlingen Firma Sijtsma Firma Sijtsma