In de onvolprezen rubriek Hemd van het lijf in de HC is een van de vragen of men de gemeentepolitiek volgt. Het antwoord is bijna altijd “nee” of nauwelijks. Toch weet men dan vaak bij een van de volgende vragen wel wat dingen op te sommen waar de gemeente meer aandacht aan zou moeten besteden. Volgens mij is dat in strijd met mekaar. Tegelijkertijd vrees ik dat dit beeld maatgevend is voor het merendeel van de bevolking. En ook tegelijkertijd denk ik, hoe ga je dan bij de gemeenteraadsverkiezingen bepalen op welke partij je gaat stemmen? Er is echt wel wat te kiezen. We hebben 9 partijen in de raad en die lijken bepaald niet allemaal op mekaar.
En als je wel de politiek volgt, hoe dan? Ons aller huis-aan-huiskrant de HC ruimt er tegenwoordig nog maar weinig ruimte voor in en de vergaderingen van de raad worden door slechts een handjevol mensen gevolgd.
Nou ja, dat soort dingen vraag ik me dus af.
Om u een beetje te “helpen” plaats ik af en toe maar eens een stukje op Harlingenboeit. Zoals hieronder. Dit onderwerp stond afgelopen donderdag op de agenda van de raad. De ontwikkeling bij de Ovatonde, de centrale entree van Harlingen. Ik wil wedden dat bijna iedereen daar wel wat van vindt. Wat de WAD’N PARTIJ er van vind leest u dus hier. Dit is nl. wat ik erover in de raad heb gezegd, 22 oktober 2020. Het onderwerp is een door het college opgesteld zgn. beeldkwaliteitsplan voor het gebied, zeg maar het terrein ten oosten van de nieuwe brandweerkazerne.
Wim Wildeboer,
raadslid WPH
Voorzitter,
Voor ons ligt een schaamlap. Nou heb je daar ook wel leuke soorten van, maar deze doet alleen een vergeefse poging om te verhullen dat het college in haar blootje staat. Ik hoor het bij wijze van spreken het vorige college – dat voornamelijk uit dezelfde partijen bestond als het huidige – nog verkondigen: de omgeving van de ovatonde wordt een A-locatie voor Harlingen. Nou, het eerste wat we op die A-locatie kregen door het vergaande tekortschieten van de gemeente, was een autosloperij. En wat ligt er nu in het verschiet? Een tankstation annex autowasserette, twee fastfood-ketens en ik meen ook een schildersloods. Daar ga je met je A-locatie, de entree van de prachtige stad Harlingen. Tel uit je winst.
Het treurige is dat met een beetje visie en strategisch denken dit alles niet had hoeven gebeuren. De grond waar het over gaat was in handen van de Bouwvereniging en die heeft het aan de gemeente te koop aangeboden. Maar met haar bekende fabelachtige toekomstvisie heeft het college dat aanbod afgeslagen. En nu zien we waar dat toe leidt. En als schaamlapje krijgen we dus een beeldkwaliteitsplan.
Voorzitter,
Alsof de bittere ruimtelijke realiteit nog niet erg genoeg is moeten we ons ook nog door een staaltje van hoogdravende bullshit heenworstelen waar je u tegen zegt. (vergeef me dit grove taalgebruik, het is gewoon niet anders) Ik citeer (en ik zal me beperken tot slechts een citaat ter onderbouwing): hier “wordt… een stedenbouwkundige onderlegger en beeldregie op de bebouwde en onbebouwde ruimte opgesteld, waarbij wordt vertrokken vanuit een inspirerende en herkenbare identiteit van het plangebied.” Einde citaat.
Laat dit even tot u doordringen en bedenk dan dat we het hier hebben over het plaatsen van een tankstation met autowasserette, ik herhaal, een tankstation met autowasserette, en twee fastfoodketens. Ik denk dat ik met “hoogdravende bullshit” nog te vriendelijk ben in mijn omschrijving.
Het hele stuk is gelardeerd met plaatjes, voorbeelden van hoe het zou kunnen. Let op: voorbeelden van elders hoe het zou kunnen. Met een variant op de bekende uitdrukking zou ik zeggen: plaatjes vullen geen gaatjes.
Voorzitter, zo is die A-locatie dus verworden. Zoals het plan zelf zegt (ik citeer uit een andere context): “Het eerste beeld dat mensen van Harlingen krijgen – komende uit de bak van de N31 – is dan ook de Ovatonde met de bebouwing van de nieuwe ontwikkelvelden.”
Het eerste beeld van de historische stad Harlingen met haar giga monumentendichtheid, gelegen aan werelderfgoed Waddenzee, wordt dus gevormd door een tankstation, twee fastfoodketens en een paar bedrijfsloodsen. Daar helpt geen lievemoedertjebeeldkwaliteitsplan tegen. Je kunt om minder in huilen uitbarsten.