Dit jaar was er wel weer een Lanen 'rommel' markt, Engelse Tuinfeest, muziek en veel gezelligheid in de stad.
Traditiegetrouw begon de dag in alle vroegte met Koraalmuziek, dit keer vanaf de semafoorpost op de Waddenpromenade en de Aubade voor het stadhuis.
Vanaf het bordes van het stadhuis hield burgemeester Ina Sjerps onderstaande toespraak en feliciteerde zij de koning met zijn 55ste verjaardag.
Toespraak burgemeester Ina Sjerps - Koningsdag 2022
Om te beginnen u allen hartelijk welkom bij de gezamenlijke aftrap van de viering van Koningsdag 2022. En wat bijzonder om dat met zoveel mensen bij elkaar te mogen en kunnen doen. Er gebeurt zoveel in de wereld dat we bijna zouden vergeten dat we twee Coronajaren achter de rug hebben. Jaren waarin we slechts af en toe, en met veel beperkingen, met meer dan een paar mensen tegelijk bij elkaar konden komen. De straten waren leeg, evenementen konden niet doorgaan. We zaten vooral thuis en het belangrijkste uitje was een blokje om.
Maar nu zijn we weer met velen bij elkaar om, allereerst, te vieren dat de Koning jarig is (vanuit Harlingen: oprecht gefeliciteerd Majesteit!). Maar vooral, om te vieren dat we Harlingers zijn, dat we mens zijn met elkaar. Mensen zijn sociale dieren, in ons eentje verpieteren we. In het contact met andere mensen ervaren we dat we ertoe doen, dat ons leven zin heeft. Koningsdag staat dan ook in het teken van de betrokkenheid die we hebben bij elkaar.
Dat was gister ook al zichtbaar bij de lintjesregen: juist die mensen krijgen een onderscheiding die zich onbaatzuchtig en langjarig inzetten voor anderen. En terecht.
Dat we dit land samen maken, als één gemeenschap, wordt niet altijd door iedereen ervaren. In de afgelopen jaren werd duidelijk dat een aanzienlijke groep Nederlanders zich verzette tegen het coronabeleid van de overheid. De kloof tussen diegenen die dit beleid volgden en diegenen die zich ertegen hebben verzet, is groot geworden. Het heeft geleid tot onderlinge ruzies, onbegrip, vervreemding. Er is een afstand ontstaan die weer een nieuwe invulling heeft gekregen door de oorlog in Oekraïne. Veel van de mensen die zich tegen het coronabeleid hebben verzet, lijken nu Poetin te steunen.
Het is verbazingwekkend om te zien hoe snel zo’n grote afstand tussen mensen kan ontstaan. Voor- en tegenstanders die niet meer met elkaar praten. Bij velen een grote achterdocht jegens de overheid. Ik hoop dat we er in slagen die kloof weer te overbruggen. Dat we weer naar elkaar gaan luisteren. Want uiteindelijk zijn we één Nederland, met elkaar. Samen maken we dit land, deze gemeenschap.
We hebben dit jaar hopelijk veel kansen om die gezamenlijkheid vorm te geven. Om elkaar weer te ontmoeten en feest te vieren. Zoals het er nu uitziet wordt het een jaar met ongekend veel evenementen. Ik noem een paar gouwe ouwe: Lanenkaatsen, het Vestdijk festival en Tobbendansen in juni. Natuurlijk het wereldevenement van de Tall Ships Races, in juli. De Visserijdagen aan het eind van de zomervakantie. Als het meezit, weer een Harlingen Ongeschut in september en wie weet, weer een Zoutsloterk Kerstmarkt om het jaar af te sluiten.
Voor nu ziet het er naar uit dat we veel van de gemiste contacten met bekenden en onbekenden, volop kunnen inhalen, en dat we daar de stad, de gemeente niet voor hoeven te verlaten. Zeker met de Tall Ships Races komen de rest van de wereld naar ons toe! Ik zie er, met u, naar uit.
Voor nu wil ik u allen een mooie Koningsdag wensen, in vrede en vriendschap met zoveel mogelijk mensen.
Leve de koning, hoera, hoera, hoera.
- Bekijk Koningsdag Harlingen 2022 in beeld - fotograaf Dorus Breidenbach en de video van Clemens vd Zwet/CZVideoful.